środa, 7 stycznia 2015

SanDisk Ultra 64 GB USB 3.0 Flash Drive

W ramach świątecznego szału zakupów nabyłem dwa pendrive'y SanDisk Ultra 64 GB USB 3.0 Flash Drive (SDCZ48-064G-U46) kosztem 2 x ~25GBP. Liczyłem na solidną wydajność na poziomie przekraczającym limit USB 2.0, czyli 35MB/s.
Gdy tylko dostałem paczkę wetknąłem pamięć w port z niebieskim plastikiem i pospieszyłem do ATTO:

Ku mej rozpaczy miałem przed oczami wynik rzędu USB 2.0 z wyraźnym zapasem po stronie pamięci USB. Zanurkowałem pod biurko i upewniłem się, że używam portu w wersji 3.0 podłączonego do ICH7 (Intel Z77) płyty głównej.
Po chwili konsternacji zorientowałem się, że mam też porty USB 3.0 wyprowadzone z kontrolera ETRON EJ168, więc przełożyłem pendrive i powtórzyłem test:
Teraz wyniki były znacznie lepsze i odpowiadały specyfikacji producenta.
Sprawdziłem wszystkie porty Intela raz jeszcze i przejrzałem schematy połączeń programem USB view. Wreszcie przełączyłem się do EFI płyty głównej i na wszelki wypadek wyłączyłem "XHCI Hand-off" (strona 50 tutaj). Raz jeszcze powtórzyłem test w porcie Intela:
Jak widać, porty pracowały już w trybie 3.0.
Problem w tym, że nic nie wskazywało na tryb 2.0, gdy pendrive pracował wolniej niż powinien. Nie ma o tym słowa w instrukcji użytkownika a sterownik Win 8.1 nie ma ustawień czy statusu.
Radziłbym Wam przyjrzeć się ustawieniom EFI / BIOS jeśli podejrzewacie takie kłopoty w swoim PC.

czwartek, 1 stycznia 2015

Szczęśliwego Roku 2015

Życzę Wam zdrowia, szczęścia, sprawnego sprzętu i oprogramowania oraz pełnej kompatybilności!

źródło: NASA.gov

Piszę do Was z połączenia Aero2 (tzw. BDI), które zaczęło działać kilka godzin temu dzięki temu, że rodaków zmógł sen po sylwestrowej gorączce. Próbowałem go użyć przez ostatnie 10 dni raczej bez skutecznie (mimo pełnego zasięgu sieci Plus[R] i wykupienia pakietu nie wymagającego wypełniania formularza captcha). Tylko pomiędzy 2 a 6 rano dało się przeglądać strony web. Obawiam się, że ta darmowa usługa raczej zniechęca do ucyfrowienia osoby wykluczonej niż umożliwia kontakt z Internetem. Nie tylko ja tego doświadczam.

Z radością donoszę, że najbliższe miesiące przyniosą urządzenia oparte o układy scalone wykonane w litografii 20nm (od TSMC). Na przykład smartphone'y oparte na Qualcomm Snapdragon 808/810, np. Vivo Xplay 5. Oznacza to dłuższy czas na baterii, jeszcze wyższą wydajność i nowe funkcje. Kolejno należy się spodziewać nowych GPU od nVidia i AMD korzystających z tej technologii.
Intel przechodzi powoli na litografię 14nm, co już widać już w postaci układów SoC dla tabletów i convertibles, jak na przykład DELL Venue 11 Pro 7140. Oczywiście klienci Apple korzystają już z tych dobrodziejstw od kilku miesięcy w iPhone 6 (Plus) i iPad Air2 (niesamowite urządzenie!).

W tym roku możemy się spodziewać też postępów w pamięciach masowych: Intel planuje wielowarstwowe NAND flash a SAMSUNG już je sprzedaje, Crossbar planuje prototypy pamięć RRAM. Najbliższe miesiące powinny też odesłać wreszcie SATA na emeryturę na rzecz interfejsów eMMC 5.0 oraz NVMe (szczególnie w formacie M.2), np. Marvell szykuje do tego kontroler i wciąż czekamy na Seagate / LSI / SandForce SF3739. Jeśli już musicie sięgać po dyski mechaniczne, to szukajcie rozwiązań SSHD z buforem NAND flash.

Jeśli jeszcze używacie tylko pasma do WiFi 2.4GHz w domu, to ten rok jest dobrym momentem na przesiadkę na 802.11ac - ceny są już znośne a korzyści natychmiast odczuwalne.

Kupując monitor w najbliższym czasie upewnijcie się, że wspiera DisplayPort 1.2a (lub 1.3) oraz HDMI 2.0.