czwartek, 26 kwietnia 2012

Koncentrat


  • Cztero-rdzeniowe procesory Ivy Bridge miały swoją premierę - pełny artykuł o formie desktop tutaj a o mobilnej tutaj. Zgodnie z oczekiwaniami mamy ~30% mniejszy pobór energii (i emisję ciepła) oraz ~10% wyższą wydajność w tej samej cenie.
  • ASUS wypuścił bardzo rozsądny tablet 10" oparty na Tegra 3 - Pad Transfomer 300. Polecam test dostępny tutaj.
  • Napotkałem informacje o karcie nowym urządzeniu pamięci masowej od Intela w postaci karty PCI-E - Intel 910 HET MLC. Głębszą analizę znajdziecie tutaj.
  • Jakiś czas temu była premiera karty sieciowej Intel Ethernet Controller x540. Jest to pierwsza implementacja typu  LOM (LAN On Montherboard) interfejsu 10GBase-T. Układ jest bardzo sprawny energetycznie. Przykładowy serwer od SuperMicro z tym interfejsem możecie obejrzeć tutaj.
  • Zauważyłem na stronach DELLa przełącznik 24 * 10GBase-T - PowerConnect 8024. Myślę, że jest to rozsądna opcja dla serwerów nie-kasetowych.

Wymiana dysku w PS3

Wczoraj wieczorem miałem okazję wziąć udział w operacji wymiany dysku twardego w konsoli SONY PlayStation 3 u kolegi (dzięki!). Oryginalny dysk SATA Seagate 40GB zastąpiliśmy Western Digital Scorpio Blue WD7500BPVT 750GB 5400 obr./min za ~350zł. Postępowaliśmy zgodnie z procedurą przedstawioną wyczerpująco tutaj. Pominęliśmy tylko krok aktualizacji firmware z pendrive - konsola już posiadała oprogramowanie w wersji 4.11. 
Cała operacja zajęła około 2,5 godziny, bo niecałe 2 godziny zajęło zabezpieczenie i odzyskanie danych. Konsola przeszczep przyjęła wyświetlając ok. 690GB dostępnej przestrzeni ogółem. Nie odnotowaliśmy problemów w działaniu gier.
Zważywszy, że gry na PS3 przychodzą na nośnikach Blue Ray zajmując nawet do 25GB na płytce, to rozbudowa pojemności do niecałych 700GB była jak najbardziej pożądana. Teraz będzie można zainstalować wiele gier nie martwiąc się o miejsce.

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Temperatury CPU w SAMSUNG NP350

Oto trzy proste pomiary temperatury procesora Intel Core i5-2467M w moim SAMSUNGu NP350 U2A:

bez obciążenia

małe obciążenie (Chrome)
duże obciążenie (kompresja 7zip Ultra na 2 wątkach)
Dodam jeszcze, że "Silent Mode" miałem wyłączony (ograniczenie prędkości wentylatora).

czwartek, 12 kwietnia 2012

Wydajność obliczeniowa PC a serwera

W dzisiejszych czasach wydawać by się mogło, że intuicyjnie rozumiemy, że serwery to takie lepsze PCty. Szczególnie gdy przybierają formę kasetową, pozostawiając interfejsy i zasilacze w obudowie kasetowej wydają się być bardzo różne od naszych desktopów i laptopów. Rzecz jasna serwery zwykle wyposażane są w większe pojemności pamięci operacyjnej, masowej oraz specyficzne interfejsy wejścia-wyjścia. Chciałbym jednak dzisiaj podzielić się z Wami jedną obserwacją dotyczącą surowej wydajności procesorów na przykładzie testu SPEC CPU 2006. Składa się on zestawu plików wykonywalnych, w których dominują obliczenia stałoprzecinkowe - CINT oraz plików wykonywalnych, gdzie większość stanowią operacje zmiennoprzecinkowe - CFP (polecam FAQ). 
Dla każdej konfiguracji (maszyny) podaje się następujące 2 pary wyników dla CINT i CFP:
  • speed - wydajność systemu w realizacji jednego zadania obliczeniowego
  • rate - przepustowość systemu w zakresie realizacji wielu zadań
Dodatkowo wyróżnia się wyniki typu base oraz peak. Te pierwsze są realizowane przy określonych z góry parametrach kompilatora, zaś drugie pozwalają na dowolne optymalizacje przy kompilacji.
Postanowiłem porównać dobrze nam znany procesor Intel Core i3-2120 [2 rdzenie 3,3GHz] (test maszyny Acer AR310 F2) z dwoma procesorami Intel Xeon E5-2690 [16 rdzeni 2,9GHz] (test serwera PRIMERGY RX200 S7). Wyniki base pobrałem ze strony SPEC.org i przedstawiam w formie wykresu punktowego:
Oś pionowa przedstawia przepustowość obliczeniową testowanych systemów, zaś pozioma szybkość wykonywania operacji. Kształtem diamentu oznaczone są testy stałoprzecinkowe, zaś trójkątem - zmiennoprzecinkowe. Nie należy porównywać wyników o różnych kształtach.
Jak widzicie, z punktu widzenia jedno-wątkowych operacji xeony wydają się być niewiele szybsze od i3 (prawdopodobnie dzięki ogromnej pamięci cache). Jeżeli jednak spojrzymy na przepustowość obliczeniową, to - szczególnie w przypadku popularnych w centrach obliczeniowych operacji stałoprzecinkowych - xeony prezentują ponad sześciokrotną przewagę.
Morał z tego taki, że platformy serwerowe są projektowane dla zupełnie innego typu obciążeń niż procesory   dla komputerów PC i nie sposób porównywać tych dwóch rodzin ze sobą, mimo że używają bardzo podobnych rdzeni obliczeniowych. Konfiguracje serwerowe nie tyle są szybsze od naszych PeCetów, ale są zdolne przetwarzać więcej zadań równolegle.

sobota, 7 kwietnia 2012

Intel Advanced-N 6230

Dzięki pomocy kolegów z pracy (dzięki!) dotarła do mnie dwa tygodnie temu karta Intel Advanced-N 6230 (~30€ z przesyłką). Tato pomógł mi zastąpić kartę Intel Wireless-N 1030, która oryginalnie pracowała w mym laptopie SAMSUNG NP350 U2A nową. Po uruchomieniu Win7 trzeba było ręcznie usunąć urządzenia Bluetooth i samą kartę sieciową, a następnie ponownie wykryć zmiany w sprzęcie. Potem po prostu działało. Niestety mam tu tylko dostęp do punktu dostępowego 802.11n 1x1:1 40MHz, więc potwierdziłem 150Mbps. Jak dojadę do domu, to przeprowadzę testy na dwóch strumieniach...
Załączam zdjęcia:
Intel Advanced-N 6230

Intel Advanced-N 6230

Intel Wireless-N 1030 w NP 350 U2A

Intel Wireless-N 1030 w NP 350 U2A
[UPDATE 2012-04-10]
Dotarłem do domu i wykonałem serię testów z TP-LINK TL-WR1043ND. Nowa karta bez problemu negocjuje 300Mbps z ruterem (802.11n 2,4GHz 2x2:2 40MHz). Podczas kopiowania plików po CIFS uzyskuje ~11,2MB/sek. (efektywnie ~90Mbps), co jest poprawą o około 20% względem karty jedno strumieniowej.
Serwer iperf na ruterze (okno TCP 224kB) uzyskał maksymalnie ~46Mbps, zaś z innymi komputerami podłączonymi przez LAN (okno TCP >=1MB) transfery wahały się od ~80Mbps do ~122Mbps.
Nie odnotowałem specjalnej poprawy w stabilności połączenia. Prędkości negocjowane w obrębie mieszkania wahają się pomiędzy 90 a 300Mbps. Moje wrażenia subiektywne w zakresie maksymalnej przepustowości są podobne do eksploatacji 100BaseT, ale z opóźnieniami i okazjonalnymi zakłóceniami w transmisji. Mam nadzieję, że w przyszłości przejdę na pasmo 5GHz...

środa, 4 kwietnia 2012

Smartphone na 2012

Jeśli pominiemy na chwilę Apple iPhone 4S oraz urządzenia oparte na Windows Phone 7.5 (np. Nokia Lumia 900), to mój następny telefon powinien mieć ekran Super-AMOLED Plus ~4" oraz SoC o "świeżej" architekturze wykonane w technologii 28nm. Zerknąłem do pdadb.net w poszukiwaniu telefonu opartego na Qualcomm Snapdragon S4 8960 i znalazłem Huawei Ascend P/P1. Ten aparat spełnia moje oczekiwania techniczne. Przy odpowiednio dopasowanym oprogramowaniu powinien być w stanie pracować przez 2-3 dni bez ładowania.
[UPDATE 2012-05-03]
Właśnie natknąłem się na HTC One S (dane tutaj), opartego na S4 8260A za ~2200zł. To chyba lepsza opcja od w/w.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Koncentrat

  • IBM zaprezentował działający prototyp pamięci typu Racetrack (polecam opis tutaj). Czas już najwyższy przesiąść się z pamięci flash na coś bardziej niezawodnego. IBM bardzo poważnie podchodzi do implementacji tej technologii.
  • Jeżeli macie dość ograniczeń, jakie nakładają na Was operatorzy GSM, to polecam Wam ten artykuł. Pomoże on Wam zbudować swoją własną sieć komórkową.
  • Warto zajrzeć do tego artykułu na TechReport, aby zrozumieć nieco mniejsze zmiany w GK104 (GeForce GTX 680) względem rodziny Fermi (GeForce 4xx/5xx).
  • Polecam Wam solidny artykuł nt. nowego iPada tutaj. W mojej ocenie warto zaczekać na kolejną generację z nowym SoC (CPU+GPU+I/O), wykonanym w nowocześniejszym procesie technologicznym. Nie bez znaczenia jest też ograniczona zdolność oprogramowania do wykorzystania wysokiej rozdzielczości ekranu.
  • Miłośnikom inżynierskiej elegancji polecam ten artykuł przedstawiający PC desktopowe w małej formie o poborze prądu do ~65W. Artykuł tym cenniejszy, że porównuje platformy Intel i AMD w tej samej obudowie.
  • Jeżeli szukacie wygodnego ekranu do domu lub pracy i macie dość martyc Twisted-Nematic, to przeczytajcie ten artykułHP ZR2740w w cenie ~2300zł oferuje na 27-calach 2560x1440 matrycy In-Plane Switching! Niestety konieczne jest użycie DisplayPort lub Dual DVI. Nie ma też głośników.
  • Jeżeli dawno tego nie robiliście, to radzę Wam zaktualizować Java Runtime Environment. Oto powody.