Od majowych zapowiedzi, poprzez wielki show na tegorocznym Computexie wyraźnie było widać postępującą zmianę w postrzeganiu laptopów, tabletów i komputerów stacjonarnych. Przyznam szczerze, że przyglądałem się z uwagą poszczgólnym premierom i niewiele z tego potrafiłem zintepretować. Aż do zeszłego tygodnia trudno było mi wychwycić, w jakim kierunku ewoluują te typy urządzeń. Choć nic nie jest pewne, chciałbym się z Wami dzisiaj podzielić kilkoma prostymi obserwacjami trendów.
Jednym z najbardziej oczywistych faktów jest marginalizacja PCtów biurkowych i migracja w stronę malutkich, zintegrowanych rozwiązań typu Intel NUC, Gigabyte BRIX czy ogólniej Thin Mini-ITX.
Najciekawsze zmiany zachodzą jednak na pograniczu laptopów i tabletów. Myślę, że prezentacja SAMSUNG ATIV Q, czyli trzynastocalowy convertible, który pod Windows 8 ma uruchomioną maszynę wirtualną z Androidem, wyznacza obecny trend. Nie twierdzę, że to "wszystkomające" urządzenie rozwiąże wszelakie problemy lub że jest dla każdego. Wydaje mi się jednak, że bardzo dobrze obrazuje ono, czego należy się spodziewać w przyszłym roku.
Często rozmawiam ze znajomymi, którzy cieszą się sporym rynsztunkiem urządzeń elektronicznych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że tablety i smartphone'y są już bardzo blisko przejęcia roli domowego / służbowego komputera, pracującego pod kontrolą Windows / MacOS / Linux. Niestety wciąż jeszcze musimy czasem sięgnąć po większe urządzenia. Tymczasem te same osoby podkreślają, że są już zmęczone ilością urządzeń (szczególnie ich ładowaniem i synchornizacją danych). To dobrze wróży urządzeniom typu convertible. Wejście na rynek rozwiązań opartych na Intel Haswell otwiera nowe sposoby odchudzania tradycyjnych urządzeń bazujących na "dorosłych" procesorach x86 i widzimy już tego efekty.
Jeśli weźmiemy pod uwagę nadchodzące zmiany w Windows 8.1 (connected stand-by, nowe skalowanie interfejsu do gęstych ekranów, dalsze optymalizacje użycia energii) oraz przecieki na temat rozszerzenia zasięgu Android 5.x na większe urządzenia, to wyłania nam się obraz nieco zmienionego krajobrazu elektronicznego.
Sądzę, że przyszły rok upłynie nam pod znakiem:
- coraz lepszych form typu convertible
- connected stand-by
- ekranów opartych na technologii IPS / IGZO o gęstości przekraczającej 200ppi
- lepszej obsłudze usług "chmurowych" krosplatformowo (np. hotmail i office na Android, gmail i hangout na Windows)
- odejście od interfejsów ethernet (RJ45) na rzecz kart 802.11ac (najchętniej 2x2)
Czekają nas ciekawe czasy!
Jeżeli planujecie zakup laptopa lub tabletu, to proponuję wstrzymać się z tym na kilka miesięcy, aby załapać się na platformę z Haswell i dobrym wyświetlaczem. Jeśli rozglądacie się za stacjonarnym komputerem, to teraz jest dobry czas na korzystanie z wyprzedaży Ivy Bridge.
Znajdziesz tutaj luźne komentarze wydarzeń w technologiach IT konsumenckich i korporacyjnych oraz echa koncepcji sci-fi.
niedziela, 30 czerwca 2013
Narzędzie pracy na 2014
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz