piątek, 8 kwietnia 2011

Westmere-EX już jest!

Doczekaliśmy się w końcu dwu-, cztero-, ośmio-podstawkowych procesorów serwerowych, opartych na rdzeniach Westmere-EX, wprowadzanych przez Intela na rynek pod marką Xeon E7-xxxx (patrz wiadomość tutaj). Niestety mamy nową konwencję nazewniczą, której musimy się nauczyć (polecam artykuł tutaj).
Zmiana jest długo wyczekiwana, bo dostarcza nam proces technologiczny 32nm do największych platform x86-64.
Teraz potencjalnie możemy budować serwery z maksymalnie 8 CPU po 10 rdzeni każdy, a więc łącznie z SMT możemy uruchamiać do 160 wątków jednocześnie. Realnie jednak nie sądzę, aby zakup serwera większego niż cztero-podstawkowy był opłacalny w polskich realiach. Jednocześnie pojawiła się możliwość stosowania pamięci niskonapięciowych DDR3 (1,35V) oraz nawet do 2TB RAM (moduły DIMM po 32GB każdy)
Bezpośredni wzrost wydajności wynika raczej z większej liczby rdzeni i zwiększenia częstotliwości taktowania, bo nie ma żadnych istotnych zmian architektonicznych względem rodziny Nehalem-EX (Xeon 65xx/75xx). Zdecydowanie zalecam wybór tych procesorów dla konfiguracji 4- i 8- podstawkowych w nowo kupowanych serwerach, szczególnie w celu konsolidacji. Dla dwuprocesorowych konfiguracji wciąż najlepszym wyborem na rynku pozostaje rodzina Westmere-EP (Xeon 56xx). 
Westmere-EX daje nam 25% wyższą wydajność i istotne oszczędności w poborze prądu. Te procesory pozwolą budować jeszcze większe platformy wirtualizacyjne. Dzięki obniżeniu poboru prądu i emisji ciepła zobaczymy więcej cztero-podstawkowych serwerów kasetowych, tak wygodnych w codziennej obsłudze. 
Dla przykładu jeden serwer HP BL 680c da nam możliwość skorzystania z 40 rdzeni obliczeniowych i do 2TB RAM. Zważywszy, że w obudowie c7000 mieszczą się 4 takie serwery, to możemy zgromadzić łącznie maksymalnie 160 rdzeni obliczeniowych i 8TB RAM (cena pamięci byłaby zawrotna) w jednej obudowie 10U. Taka konfiguracja daje nam ~50GB RAM/rdzeń obliczeniowy i pozwala na obsługę całkiem sporej serwerowni w tej obudowie. Oczywiście spotkamy się tutaj z zupełnie nowymi problemami skali w zakresie obsługi pamięci masowej i sieci. Również same hypervisory będą wymagały aktualizacji, by być w stanie obsłużyć nowe możliwości sprzętowe.
Przekażę Wam link do pomiarów wydajności, gdy tylko się pojawią. Teraz czas na odpowiedź AMD, bo rodzina Magny-Cours już zupełnie tu nie przystaje wydajnościowo. Ostatnio napotkałem nieautoryzowane wyniki testów procesorów opartych na dwóch układach Interlagos tutaj, jednak nie daje mi to możliwości oceny przyszłych możliwości następców najmocniejszych Opteronów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz