- Sony przedstawiło nam PlayStation 4, które - zgodnie ze spekulacjami - oparte jest na APU od AMD. Jeśli weźmiemy pod uwagę również zapowiedź PS4 Eye, to nie sposób ulec wrażeniu, że następca Xboxa 360 będzie bardzo podobny sprzętowo do PS4.
Cieszę się, że obaj producenci wejdą na ścieżkę tańszej kompatybilności i łatwego skalowania wydajności. Prawdziwej wartości upartuję jednak w kolejnej iteracji kontrolerów i interfejsu głosowego oraz śledzenia ruchu.
- Wiemy już więcej na temat nVidia Tegra 4 (Wayne) oraz 4i (Gray) - polecam skrót tutaj. Wayne nie zawiera logiki radiowej w SoC, ale wykorzystuje rdzenie Cortex-A15 w konfiguracji 4+1. W praktyce oznacza to znacznie wyższą wydajność okupioną prawie proporcjonalnym wzrostem poboru energii. Myślę, że Wayne trafi głównie do tabletów, ewentualnie wynalazków takich, jak ChromeBooki lub streamery multimedialne.
Ciekawszy jest Gray, bo korzysta z najnowszej wersji Cortex-A9 w konfiguracji 4+1, więc będzie tylko do kilkunastu procent szybszy od Tegry 3, ale powinien ograniczyć swój apetyt. Największą atrakcją jest zintegrowana logika interfejsów radiowych, która powinna znacznie obniżyć ogólny pobór prądu telefonów opartych na Grayu.
Teraz czekam na dobry przykład tabletu z Wayne i smartphone'a z Gray.
- Intel obudził się wreszcie i postanowił wprowadzić do sprzedaży układy SoC z mniej nikczemną wydajnością GPU - zwane roboczo Clover Trail +. W telegraficznym skrócie dołożyli drugi rdzeń Saltwell i PowerVR SGX 544. Dodatkowo podnieśli taktowanie i "doregurowali" zarządzanie energią. W praktyce daje to nadzieję na tableto-laptopy z wyświetlaczami 1920x1080.
- Google wprowadziło do sprzedaży Chromebook Pixel. Najlepszy jest w nim dotykowy ekran 12.85" 2560x1700 o zaskakujących proporcjach 3:2. Na tym chyba kończą się jego zalety, bo kosztuje $1299 i pracuje pod kontrolą Chrome OS. Intensywnie się wysiliłem, ale nie udało mi się wyobrazić sobie użytkownika tego wynalazku. W tej cenie po prostu trzeba by stracić głowę dla tego wyświetlacza, żeby to kupić.
- nVidia wprowadziła do sprzedaży gargantuiczny układ GPU - GeForce Titan (GK110). Dość powiedzieć, że układ scalony jest dwukrotnie większy niż w GTX 680 (GK104). Z uwagi na ograniczenia po stronie zasilania i chłodzenia trzeba się spodziewać "tylko" z grubsza półtora-krotnie większej wydajności. Uwaga, to produkt raczej marketingowy, bo kosztuje blisko 4000zł.
- Seagate zrezygnował ze sprzedaży dysków 2.5" 7200 obr./min., ale wprowadził w ich miejsce dyski z 8GB buforem pamięci NAND flash (więcej tutaj). Nie pojmuję, dlaczego dopiero teraz. Na szczęście będą względnie tanie.
- Crytek wydał Crysis 3. Pojawiają się opinie lepsze i gorsze, ale z pewnością warto obejrzeć parę nagrań z gry na YouTube. :-)
- W sprzedaży jest już nowe Simcity. Co prawda boryka się ono wciąż z problemami z DRM oraz z dostępnością serwerów do gry sieciowej, ale po pierwszej porcji poprawek i obniżek ceny powinno być warte swej ceny.
- CD Projekt RED pracuje już nad kolejnym Wiedźminem! Bardzo się cieszę.
Polecam Wam zapowiedź i kilka obrazków.
Na koniec krótki komentarz trendów nie poparty linkami:
- Samsung planuje wycofać się ze sprzedaży tabletów z Windows 8 RT, Microsoft obniża ceny licencji OEM na Windows 8, a Stardock Start8 bije rekordy sprzedaży - tu chyba widać, co się dzieje.
- Z jednej strony Android odnosi miażdżący sukces sprzedaży urządzeń wszelkiej maści, a z drugiej fragmentacja tego rynku sprawia, że większość rozwiązań "utknęła" na 4.1.x. Sądząc po charakterze poprawek ostatnich miesięcy, Google koncentruje się nad kolejną wersją.
- Odnoszę wrażenie, że branża obniżyła swoje ambicje bicia rekordów w dostarczaniu nowych procesów technologicznych. Zarówno projektanci układów, jak i fabryki starają się zwiększyć skalę produkcji wydłużając cykle życia projektów technicznych i optymalizując obecnie stosowane procesy wytwórcze. Myślę, że w świecie układów SoC niewiele się zmieni w 2013. Trzeba będzie się uważnie przyglądać wydajności układów.
- W US pierwsze karty mini PCI-E half obsługujące standard 802.11ac przechodzą badania w FCC. Mam nadzieję, że wreszcie będziemy mogli skorzystać lepszych parametrów transmisyjnych w paśmie 5GHz. (np. Intel planuje Wilkins Peak)
- Steam bardzo szybko zdobywa popularność na platformie Linux (przegonił już MacOS).
- Czuć w powietrzu wyczekiwanie na nowe interfejsy wejścia. Nikt nie ma wątpliwości, że pojemnościowe ekrany dotykowe okazały się być hitem i otworzyły drogę do Internetu dla osób, które miały kłopot z klawiaturą, myszą / płytką dotykową. Sądząc po wynikach eksperymentów tu i ówdzie nadszedł już czas na komendy głosowe i rozpoznawanie ruchu ciała, dłoni, mimiki.
Pytanie, kto będzie pierwszy z rozwiązaniem, które naprawdę "chwyci"?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz