poniedziałek, 2 maja 2011

DELL XPS 15 L502X czy XPS 17 L702X?

Pan Marcin skontaktował się ze mną, aby przedyskutować wybór laptopa do pracy. Postanowiłem zebrać naszą końcową dyskusję w artykuł, który być może wesprze Was przy zakupie Waszych wymarzonych maszyn. 
Pan Marcin jest fotografem i na co dzień używa komputera stacjonarnego do pobierania, selekcji, edycji (w tym retuszu) i publikacji zdjęć. Dodatkowo wykonuje prostą edycję materiałów marketingowych. Doszedł do wniosku, że potrzebuje laptopa, który pozwoliłby mu na wykonywanie części prac na fotografiach poza domem czy biurem oraz prezentować materiały w terenie. Zależało mu przede wszystkim na sporej powierzchni samego ekranu, aby móc wyeksponować przygotowaną zawartość. Po przeglądzie rynku, doszedł do wniosku, że jest gotowy wybrać jeden z poniższych modeli:
Tak postawiona alternatywa to przyjemność wyboru, bo obie konfiguracje prezentują się okazale.
Poniżej zebrałem uwagi, co do poszczególnych różnic z punktu widzenia przyszłego zastosowania laptopa:

masa i rozmiar: 15.6" - 3,5kg vs 17.3" - 4,2kg (masa oszacowana wraz z zasilaczem)
Za laptop mobilny w branży uznaje się laptopy do 14" i masie do 3kg z zasilaczem. Oba się nie mieszczą w tych granicach i będą kłopotliwe w podróży. Oznacza to, że trzeba zakupić solidną, dobrze dopasowaną torbę.
Dodatkowo warto zastosować "wkładkę" szmacianą pomiędzy ekranem a klawiaturą (zwykle dołączana przez producenta), aby uniknąć uszkodzenia delikatnej błyszczącej powłoki ekranu, bo im większy ekran, tym bardziej się ugina w transporcie.

klawiatura i touchpad
Obie klawiatury mają raczej niezbyt zadowalającą charakterystykę nacisku i są lekko gumowate, ale pozostają powyżej średniej na rynku.
Z doświadczenia wiem, że klawiatury w laptopach powyżej 13.3" są dla mnie kłopotliwe, bo odległości pomiędzy klawiszami stają się na tyle duże, że zaczynam wolniej pisać. Mimo to myślę, że klawiatura numeryczna może się przydać przy masowym wprowadzaniu liczb (np. intensywna praca w arkuszach kalkulacyjnych).

matryca: 15.6 B+RG vs 17.3 WLED
Odświeżanie 120Hz ma zastosowanie wyłącznie z zestawem okularów przesłonowych nVidia 3D Vision. We współczesnych ekranach TFT / OLED (stałe podświetlenie pikseli) odświeżanie powyżej 50Hz jest postrzegane przez każde oko ludzkie jako stabilne, więc podwyższona częstotliwość raczej nie niesie istotnego podniesienia komfortu pracy.
Matryca 17.3 prezentuje wyższą jasność maksymalną, ale nieco gorszą jednolitość. Całkiem nieźle odwzorowuje ona przestrzeń kolorów sRGB (patrz tutaj) i jest dostępny dla niej profil ICC tutaj. Myślę, że dodatkowa kalibracja urządzeniem i używanie profilu sRGB w aplikacjach powinna dać akceptowalne odwzorowanie kolorów.
Matryca 15.6 prawie doskonale odwzorowuje przestrzeń kolorów AdobeRGB (patrz tutaj), co pozwala na profesjonalne jej zastosowanie w fotografii i montażu filmów.
Osobiście postrzegam gęstość (141ppi) matrycy 15.6 jako wyzwanie i lepiej czuję się z gęstością (127ppi) matrycy 17.3, mimo że ma być eksploatowana pod Windows 7, gdzie można to łatwo skompensować tzw. rozdzielczością bazową (odpowiednio 150% i 125%). Mam jednak świadomość, że oko ludzkie widzi bez problemu kropkę przy gęstości rzędu 4000ppi (patrz dyskusja tuaj) i że w tym kierunku idzie rozwój ekranów. 

dyski twarde: 1*500GB vs 2*640GB
Wydaje się, że im więcej przestrzeni pamięci masowej tym lepiej i zwykle to prawda (szczególnie w multimediach). Należy jednak pamiętać, że trzeba jakoś zabezpieczać te dane poza laptopem, bo - jako taki - z uwagi na duże rozmiary i przenośność łatwo ulega awarii i może zostać skradziony (potrzebny jest zewnętrzny dysk twardy z interfejsem eSATAp lub USB 3.0 o pojemności nie mniejszej niż łączna pojemność dysków lub jakiś domowy/firmowy serwer plików).
Laptop 702x dodatkowo daje możliwość zamontowania dysku SSD (więcej o tym tutaj) dla systemu operacyjnego, aplikacji (np. o pojemności 115GB), pozostawiając możliwość przechowywania danych na drugim dysku HDD (o wysokiej pojemności - 640GB). Wyjęty dysk zawsze można przełożyć do obudowy zewnętrznej (np. DeLock 4265) i wykorzystać jako wspomniane miejsce składowania kopii zapasowych.
Póki co w L702x odradzam korzystanie z konfiguracji RAID0 (jeden duży dysk logiczny 1,2TB), bo nawet mała awaria jednego z nich oznacza utratę wszystkich danych. Lepiej jest mieć system operacyjny i aplikacje na pierwszym, a dane na drugim.

karta graficzna: Intel HD 3000 + GT540M (≈GT425M) vs. Intel HD 3000 + GT555M (≈GT445M)
Oba laptopy mają po dwie karty graficzne: zintegrowaną wewnątrz procesora i kartę dyskretną (polecam informacje o rodzinie GT 5xxM tutaj).
L502x wyróżnia się wsparciem dla technologii nVidia Optimus, która pozwala na korzystanie z HD3000 i włączanie karty GT540M tylko wtedy, gdy jest ona potrzebna, co pozwala na pracę na laptopie na baterii przeglądając strony web do 4:48.
Niestety L702x nie wspiera Optimusa, co zmusza użytkownika do korzystania (domyślnie) wyłącznie z GT555M i uniemożliwia wykorzystanie tzw. Quick Sync w HD3000 (do konwersji wideo), co prowadzi do skrócenia czasu przeglądania web na baterii do 2:36 (mamy w tym teście też 4 rdzenie procesora w miejsce 2 i układ Fermi GF106 w miejsce GF108, co dodatkowo pogarsza wynik).
Niestety zastosowanie w L702x cztero-rdzeniowego procesora i GT555M prowadzi do maksymalnej temperatury 46'C przy pełnym obciążeniu (w L502x 37.5'C), ale prawdopodobnie sytuacja ta nie występuje poza sytuacjami intensywnego grania.
Pozytywnym efektem ubocznym posiadania dyskretnej karty graficznej nVidia GeForce jest potencjalna możliwość skorzystania z akceleracji sprzętowej wybranych efektów w Adobe PhotoShop CS5 poprzez interfejs CUDA (ale traktowałbym to raczej jako ciekawostkę, więcej informacji o tym znajdziesz: tu, tu i tu).

zabezpieczenia i gwarancja
Oba laptopy są drogie i mają względnie wysokie wymagania prądowe oraz odprowadzania ciepła. Dodatkowo 702x ma giętką obudowę i niełatwe wymiary. Stąd też zalecam wykupienie rozszerzonej gwarancji (nawet do 3 lat), wykupienie ubezpieczenia od kradzieży i stosowanie linki Kensigton, gdy laptop zostaje "sam". 

podsumowanie
Matryca w L702X jest całkiem przyzwoita i - po wgraniu profilu ICC, kalibracji, i prawidłowych ustawieniach aplikacji do retuszu - będzie się dobrze sprawować przy obróbce zdjęć w nieco zaciemnionym pomieszczeniu.
Z punktu widzenia masy, rozmiaru, czasu pracy na baterii mamy tu wybór pomiędzy laptopem umiarkowanie mobilnym L502x i maszyną L702x zdecydowanie uzależnioną od gniazdka zasilania i biurka (patrz temperatura spodu laptopa i trzymanie go na kolanach).
Uważam, że w kontekście wysokich potrzeb pojemności pamięci masowej tylko L702x daje szanse na skorzystanie w przyszłości z dysku SSD dla uzyskania fantastycznie krótkiego czasu odpowiedzi urządzenia.
Warto pamiętać, że koszt zakupu samego laptopa to niestety nie wszystko, bo mamy jeszcze torbę, linkę, dysk na kopie zapasowe, rozszerzenie gwarancji, ubezpieczenie, zakup programu antywirusowego (konieczność pod MS Windows przy wykorzystaniu innym niż do celów prywatnych).

[UPDATE, 2011-05-31] Obserwacje użytkownika z eksploatacji L702X:
Laptop - na pierwszy rzut oka - wydaje się być wielki, ciężki, z olbrzymią baterią (zaprzeczenie mobilności). Na szczęście akumulator wystaje w dół, ustawiając pod kątem klawiaturę i dając ulgę nadgarstkom. Aluminiowa obudowa wydaje się być solidna. Klawiatura nie ugina się, ale klawisze są umieszczone dosyć daleko od siebie. Podświetlanie klawiatury spisuje się dobrze. Pozytywnie wypada wyświetlacz, który wydaje się nie mieć problemów z jednolitością podświetlenia w rogach, a także nie są odczuwalne problemy z reprodukcją obrazu pod różnymi kątami patrzenia. Projekcja filmu Full HD z nośnika BlueRay (Tron: Dziedzictwo) to czysta przyjemność - fantastyczne kolory i dynamika obrazu. Pozytywną ocenę zebrały też  głośniki z sub-woofrem, choć mają ograniczoną moc. W przypadku eksploatacji biurkowej warto użyć zewnętrznego zestawu nagłośnienia. Płytka dotykowa sprawuje się bez zarzutu. W codziennej eksploatacji laptop pracuje cicho (choć nie było zbyt dużego obciążenia) a temperatury wydają się być w normie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz