czwartek, 15 marca 2012

Koncentrat

Ostatni miesiąc przyprawił mnie o zadyszkę i mam nieco zaległości do nadrobienia, a więc do rzeczy:
  • Nowa generacja Apple iPad wyraźnie wyznaczyła nam kierunek rozwoju tabletów: jeszcze większy nacisk na doznania wzrokowe. 2048x1536 to czterokrotne zwiększenie powierzchni przekazu informacji, a na dodatek przestrzeń odwzorowywanych kolorów zwiększyła się o ponad jedną trzecią. Co więcej układ graficzny ma podwojoną wydajność, podczas gdy CPU pozostało w zasadzie bez zmian. Nie ma też rewolucji w wyglądzie, bo różnice względem iPad 2 są konsekwencjami zmian technologicznych. Bez wątpienia zobaczymy jeszcze więcej zachwyconych użytkowników dzięki nowym materiałom HD. Z mojego punktu widzenia premiera ta jeszcze bardziej oddala iPada od rodziny laptopów sprzedawanych z marnymi matrycami LCD. Więcej tutaj.
  • Doczekaliśmy się nowej rodziny procesorów serwerowych dla dwóch podstawek od intela: SandyBridge-EP, czyli następców rodziny Westmere-EP (Xeon 5600). Johan de Gelas dogłębnie przetestował E5-2690 and E5-2660 tutaj. Z testów wynika, że obok zwiększenia wydajności o kolejne dwa rdzenie (6->8) odnotowujemy ~10% wyższą maksymalną wydajność, skrócenie czasu odpowiedzi i znaczne obniżenie poboru energii. Niestety ceny poszły również nieznacznie w górę, z powodu braku  konkurencji ze strony AMD. Jeżeli planujecie zakup serwera, to warto poczekać na konfigurację z Xeonami E5-26xx - to wciąż jest najlepsza opcja na rynku.
  • Wydanie przez Microsoft Consumer Preview Windows 8 dało nam możliwość przyjrzenia się pierwszemu produktowi zmiany strategii giganta w linii Windows. Polecam pełny artykuł tutaj. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że ta wersja przyniesie wartościowe zmiany technologiczne (WDDM 1.2, generyczne sterowniki, Windows To Go i wiele innych), ale kluczowa jest próba stworzenia używalnego interfejsu dotykowego. Czeka nas poważna próba gotowości do przystosowywania się.
  • Najważniejszym wydarzeniem 2012 będą laptopy wyposażone w procesory Ivy Bridge. Chociaż premiera układów mobilnych została opóźniona do czerwca, to - dziwnym zbiegiem okoliczności - AnandTech wszedł w posiadanie cztero-rdzeniowej, desktopowej wersji tego układu i wykonał serię testów. Czeka nas około 20-30% wzrost wydajności układów graficznych, niewielka poprawa wydajności CPU i istotne obniżenie poboru energii.
  • nVidia przygotowuje następcę rodziny Fermi (GeForce 4xx/5xx) w postaci układów Kepler (GeForce 6xx). Z powodu bieżących problemów z procesem wytwarzania 28nm w TSMC będziemy musieli poczekać na nowe układy aż do wakacji. Ku mej radości AnandTech przetestował przed-premierowego laptopa z GeForce 640M na pokładzie. Obok istotnego wzrostu wydajności łatwo dostrzec również poprawę w działaniu mechanizmu Optimus, co owocuje w wydłużonym czasie pracy na baterii. 
  • Doczekaliśmy wreszcie pierwszych układów SoC do smartphone'ów i tabletów wykonanych w technologii 28nm, o wydajniejszej architekturze ARM oraz zintegrowanych interfejsach komunikacyjnych. Pierwszą jaskółką jest rodzina rdzeni Krait w postaci układów Qualcomm Snapdragon S4. Wyniki testów platformy referencyjnej znajdziecie tutaj
  • Od kilku tygodni używam Android 4.0.3 (ICS) w moim Asus Transformer. Miałem kłopoty z wieszaniem się urządzenia w trybie gotowości, ale pełny reset do ustawień fabrycznych (poniekąd zalecany) usunął problem. Sam system funkcjonalnie zbliżony jest do 3.2 (Honeycomb), ale działa płynniej i umożliwia mi korzystanie z Chrome Beta. Zdecydowanie najbardziej podobają mi się ulepszenia klienta GMail.
    [UPDATE 2012-05-09] Niestety problem wieszania się w stand-by powrócił i nie chce odejść. W między czasie miałem jeszcze dwie poprawki firmware od ASUS, ale nie uzdrowiły tabletu. Przynam, że jestem już poirytowany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz