Konrad (pozdr!) zapytał mnie, jakie instalacje umieściłbym w swoim domu, gdybym budował go od podstaw. Mam już pewne doświadczenia z dwóch małych inwestycji oraz informacji zwrotnej od znajomych. Przedyskutowałem też temat z Tatem, który ma kilkadziesiąt lat doświadczeń w instalacjach multimedialnych w domu u Klienta. Przyjrzałem się też naszej (częściowo) rodzimej produkcji kompletnych systemów tutaj.
W minionych latach stosowałem regułę wstawiania plastikowych rurek w ścianach gdziekolwiek się dało, aby stworzyć przepusty, które później wypełniałem połączeniami kablowymi według potrzeb. Teraz już zdecydowałbym się na bardziej eleganckie rozwiązanie (listwy i maskownice).
Mieszkając w Brukseli zasmakowałem "domu bez kabli" i tylko przyzwoitość powstrzymuje mnie przed wylaniem mych frustracji na blogu. Wnioski z używania WiFi / Bluetooth / HSPA i innych mediów radiowych są takie, że mamy zatłoczony eter, urządzenia nie do końca zgodne ze standardami a stabilność stacji radiowych jest bardzo umowna. Przejdźmy jednak do meritum.
Z punktu widzenia sieci IP wyróżniłbym kilka kluczowych punktów w moim wymarzonym domu:
- przyłącze kablowe operatora IP do budynku (na poziomie gruntu),
- punkt montażu masztu radiowego (dach, poddasze, strych),
- główna szafka rozdzielcza (UPS, przełącznik, storage, router),
- punkt multimedialny (telewizor, streamer multimedialny, tuner DVB-S2),
- punkt montażu punktu dostępowego WiFi,
- biurko do pracy (desktop lub stacja dokująca).
Lista nie jest wyczerpująca ani sztywna, bo możemy mieć więcej niż jeden punkt dostępu WiFi lub nie mieć łącza kablowego od operatora. Tym niemniej wszystkie istniejące węzły powinny być połączone skrętką UTP kat 5e (6e byłoby mile widziane, ale może okazać się zbyt drogie). Postaram się je pokrótce opisać z punktu widzenia przyszłych zastosowań:
- przyłącze kablowe operatora IP do budynku
Tutaj zakładamy, że operator (ADSL/VDSL/DOCSIS/MetroEthernet) wyposaży nas w interfejs Ethernet, więc dostarczamy tam jedno gniazdo RJ45 oraz co najmniej dwa gniazda zasilania CEE 7/7. Jeżeli punkt leży w piwnicy, to warto rozważyć montaż większej skrzynki, aby schować w niej urządzenia. Jeśli planujemy podtrzymanie zasilania dla sieci IP, to gniazda zasilania powinny być podłączone do obwodu z podtrzymaniem (czytaj - do UPSa).
- punkt montażu masztu radiowego
Czy to w zasięgu operatorów kablowych, czy poza nim - zawsze zalecam montaż masztu (rurka ocynkowana stercząca pionowo z dachu). Pamiętajcie wyposażeniu się w instalację odgromową wystającą powyżej masztów. W okolice masztu należy doprowadzić gniazda zasilania oraz RJ45. W przyszłości na maszt może trafić antena HSPA/LTE/WiMax (patrz tutaj), a na strychu urządzenie dostępowe (warto rozważyć szafkę). Dla anteny satelitarnej zalecam odrębny maszt (za dużo zasłania talerz).
- główna szafka rozdzielcza
Są takie elementy infrastruktury technicznej, które żony szczególnie nienawidzą i przenigdy nie chcą widzieć. Niestety zazwyczaj są to kluczowe elementy naszej sieci, więc trzeba je ukryć tam, gdzie żony wzrok nie sięga (piwnica, strych, skrytka, garaż). Tam też powinny kończyć swój bieg patchpanelem nasze połączenia Ethernet, by włączyć się w przełącznik 1000Base-T. Potencjalnie jest to też miejsce do mieszczenia centralnego UPSa (coś rzędu 1200VA ogarnie całą sieć), routera oraz dysków sieciowych (NAS).
- punkt multimedialny
Telewizory z racji rozmiaru i znaczenia zajmują eksponowane miejsce w domu. Z racji szerokości strumieni multimedialnych znajdziemy tam także urządzenia podające zawartość, jak tunery DVB-S2, konsole gier, odtwarzacze BlueRay/DVD, streamery internetowe oraz zestawy audio. Potrzebujemy tam duuuuużo gniazd zasilania (~6-12 szt.). Podobnie jest z siecią Ethernet - zalecam co najmniej dwa gniazda RJ45.
Co do sieci telewizyjnej, to polecam pociągnięcie z dachu co najmniej dwóch kabli koncentrycznych satelitarnych (sygnał DVB-T i DVB-S2), zakończonych obustronnie złączem F.
Tutaj umieściłbym też panel ze złączami do dystrybucji torów audio systemu 7.1 ze wzmacniacza do kolumn rozmieszczonych wokół telewizora.
- punkt montażu punktu dostępowego WiFi
Część urządzeń nadal będzie korzystała z sieci 802.11, więc zalecam umieszczenie w miejscach zautoryzowanych przez żonę pod sufitem miejsc montażu dedykowanych punktów dostępowych WiFi.
Z doświadczenia wiem, że przekroczenie 6 aktywnych urządzeń na jednym AP sprawia, że wkraczamy w zupełnie symboliczne parametry transmisji, więc warto rozważyć co najmniej po jednym AP na każde piętro i ustawić je na minimalną moc. Mimo zalet PoE zalecam na wszelki wypadek montaż gniazda zasilania oraz RJ45 do podłączenia do LAN. Co do samego AP, to zalecam urządzenia dual-band tak, aby rozdzielić urządzenia pracujące w paśmie 2.4GHz od tych korzystających z pasma 5GHz.
- biurko do pracy
W miejscach, gdzie planujemy pracować stacjonarnie proponuję standardowo po 4 gniazda zasilania i po jednym RJ45.
W zakresie budowy zasilania zalecam Wam kontakt z profesjonalistami. Zdecydowanie warto wydzielić obwód zasilania dla infrastruktury teleinformatycznej i multimedialnej. Przede wszystkim nie wolno pomieszać faz (wiem, to oczywiste).
Rzecz jasna sieć IP to nie wszystko i chciałbym mieć system alarmowy, sterowanie ogrzewaniem, roletami w oknach oraz automat do bramy garażu i posesji. Nie wykluczone, że sięgnąłbym również po kamery IP.
Z bardziej klarowną wizją będę musiał jednak poczekać na lepsze czasy. :-)
Powodzenia w inwestycjach mieszkaniowych!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz