piątek, 8 stycznia 2010

Targi CES 2010 w Las Vegas

Jak co roku w Las Vegas, w dniach 7-10 stycznia odbywają się targi elektroniki użytkowej. Główne serwisy technologiczne na siecie relacjonują piętrzące się premiery nowych produktów oraz opisy zapowiadanych nowych technolgii czy rozwiązań. Polecam dedykowany serwis CNET.
Trudno wymienić najważniejsze premiery, ale postaram się wypunktować istotne trendy i wnioski, jawiące się po przeglądzie prezentacji z targów:
1. Branża intensywnie poszukuje idealnej formuły urządzeń przenośnych, tymczasem dotychczas nakreślone segmenty przenikają się. Nic nie wskazuje na to, że rok 2010 przyniesie przełom w tym zakresie, choć zobaczymy wiele interesujących urządzeń (np. urządzenia oparte na Intel Pine Trail czy nVidia Tegra2).
2. Wiele wskazuje na to, że ten rok przyniesie nam rozwiązania z zakresu domowej rozrywki, które zyskają powszechną akceptację, dzięki niskim cenom i odpowiedniej używalności. Podejrzewam, że dekodery / odtwarzacze / multimedialne nettopy wyewoluują do postaci modułów sieciowych telewizorów LCD/PDP lub elementów systemów nagłośnienia.
3. Wbrew wcześniejszym prognozom rynek graczy nadal pozostaje podzielony pomiędzy konsole a komputery osobiste (PC), a rynek kart graficznych z akceleracją 3D (ATI Radeon 5800, nVidia GeForce GT 240, Lucid Hydra) wciąż stymuluje intensywny rozwój technologii wizualizacji w czasie rzeczywistym (DirectX 11, OpenCL, PhysX).
4. Myślę, że wkrótce doczekamy się szerszej akceptacji koncepcji pracy z ekranami dotykowymi (m.in. dzięki MultiTouch w MS Windows 7), a prezentowane alternatywne manipulatory pozwolą nam wyjść poza klawiaturę i mysz czy głaskadełko (np. Microsoft Natal).
5. Trwa ewolucja w magistralach platformy PC, a niezbędnymi interfejsami w najbliższym czasie będą USB 3.0, WiFi 802.11n, HDMI lub DisplayPort i 1000BaseT.
6. Kilka ewolucyjnych zmian w platformach PC daje mi nadzieję na tańsze i wydajne komputery osobiste stacjonarne i przenośne (m.in. procesory ze zintegrowanym układem graficznym, matryce LCD z podświetleniem LED, MS Windows 7 Starter, wprowadzenie pamięci GDDR5 w kartach graficznych, powszechne użycie pamięci DDR3, rozwój kontrolerów SSD, rezygnacja z tradycyjnych interfejsów)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz