niedziela, 26 czerwca 2011

Zakup PCta

Właśnie skończyłem czytać przegląd tanich procesorów Sandy Bridge (Pentium G8x0) na XbitLabs i przyznam, że aktualnie mnogość modeli procesorów i zawiłość nazewnictwa może sprawiać poważne problemy osobom planującym zakup komputera. Spróbuję więc nieco uczesać tę matnię przez kilka prostych zaleceń. Dla ułatwienia pominę karty graficzne, monitory, akcesoria - skupmy się na samej platformie.
O ile jeszcze w zimie potrafiłem sobie wyobrazić taki zestaw wymagań, przy którym zakup procesora AMD opartego o architekturę K10.5 ma sens, to po wejściu masowo na rynek rodziny Intel Sandy Bridge już nie umiem. Niestety sam Intel ma niezły bałagan, bo oferuje w tej chwili procesory dla podstawek:
Jak już pisałem, najbardziej korzystnie jest wybierać procesory wykonane w najnowszym procesie technologicznym. Jednocześnie warto skłaniać się ku płytom głównym z perspektywicznymi podstawkami (mniej chodzi mi o wymianę procesora, a bardziej o interfejsy, jakie zwykle mają takie płyty główne). Tak więc na dzisiaj polecam Wam koncentrację na LGA1155, a w ekstremalnych przypadkach wybór LGA1366 (wkrótce będzie zastąpione przez LGA2011) - tylko jeśli musicie mieć 6 fizycznych rdzeni obliczeniowych (rendering 3D, obliczenia mechaniczne, co jeszcze?).
W zakresie płyt głównych pod LGA1155 mamy chipsety z rodziny 6 - polecam porównanie tutaj. Jeżeli nie planujecie zewnętrznej karty graficznej - wybierzcie H61/H67. Zauważcie, że brak "2000" w nazwie "Intel HD Graphics" w procesorach Pentium G8x0 nie oznacza, że jest to inny / starszy / gorszy rdzeń GPU - to wciąż ta sama logika, co w Core i3-2xxx. 
Dla konfiguracji z zewnętrzną kartą graficzną i procesorem Core i3/i5/i7 warto zainwestować w płyte główną z Z68 (możliwość wykorzystania Intel Quick Sync Video, pracując z zewnętrzną kartą graficzną). Pamiętajcie, aby wybrać płytę główną posiadającą złącza USB 3.0, w miarę możliwości z firmware UEFI, posiadającą złącza PCI-E 1x, PCI-E 16x i jednym dodatkowym 16x albo 4x.
A teraz konkretniej: 
Domyślnie polecam Pentium G850, ~300zł dla prawie każdego. Jeżeli możecie sobie pozwolić na więcej lub często transkodujecie materiały wideo, to Core i3-2100, ~400zł będzie strzałem w dziesiątkę. Osoby zorientowane na wysoką wydajność powinny sięgnąć bezpośrednio po Core i5-2500, ~700zł (Uwaga! bliźniaczy model dla "podkręcaczy" - i5-2500K nie ma rozszerzeń VT-d). Wyżej nie warto sięgać, o ile nie macie bardzo wyspecjalizowanych potrzeb (dalej jest dużo drożej, niewiele szybciej). Osoby często renderujące lub wykonujące obliczenia na CPU, które da się zrównoleglić w 6 lub więcej wątków, dla których wydajność absolutnie krytyczna powinny sięgnąć po płyty oparte na X58 oraz procesor Core i7-960 (warto się trzy razy zastanowić) i tutaj potrzebne będą 3 moduły pamięci.
Do zestawu (s1155) warto włożyć 2 moduły pamięci RAM DDR3 po 2GB (CL9), ~125zł i to traktuję jako standard, bo pamięci RAM są w rozsądnych cenach (choć 2GB RAM dla przeciętnego użytkownika zupełnie wystarcza). Osoby parające się grafiką komputerową, programowaniem (większe projekty) lub innymi pamięciożernymi zajęciami powinny rozważyć inwestycję w 2 x 4GB, ~250zł. Konfigurację 4x4GB pozostawmy pasjonatom.
Myślę, że nade wszystko warto obecnie inwestować w hybrydowe (SSD + HDD) zestawy dyskowe (płyty główne oparte na układzie Z68 dają nawet możliwość wykorzystania Intel Rapid Storage Technology), nawet kosztem tańszego procesora, czy ograniczonej pojemności pamięci masowej. Na teraz - dla komputera klasy PC - zalecałbym jednak dedykowanie dysku SSD jako uruchomieniowy i zakup dodatkowo HDD na dane. Dysk SSD 60GB zupełnie wystarcza na system operacyjny i najczęściej używane aplikacje, a dane, zdjęcia, materiały wideo, czy gry możemy przechowywać na dysku HDD. OCZ Vertex2 60GB to wydatek rzędu 400zł, ale zwróci się bardzo szybko w natychmiastowym czasie odpowiedzi systemu operacyjnego.
W/w zalecenia ulegną zmianie po spodziewanej wrześniowej obniżce cen procesorów AMD z rodziny Llano, ale najprawdopodobniej wpłynie tylko na najtańsze platformy dla graczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz