niedziela, 26 grudnia 2010

Cyfrowy dom 2012

Dzisiaj dyskutowałem z Tatą (pozdrawiam) jaki będzie dalszy rozwój telekomunikacji z perspektywy domowego użytkownika. Doszedłem do wniosku, że najwyższy czas na łatwe i powszechnie dostępne połączenia wideokonferencyjne. Oto krótki przepis na wprowadzenie tego w życie:
Przemysł producentów telewizorów powinien wprowadzić standard montażu w telewizorach kamerek internetowych (o rozdzielczości co najmniej 720p - 1280x720), zintegrowanych mikrofonów, pilotów z pełną klawiaturą QWERTY na tylnej stronie oraz interfejsów sieciowych (WiFi 802.11g/n + 1000/100BaseT). Telewizory powinny być także wyposażane seryjnie w oprogramowanie posiadające obok przeglądarki web i klienta poczty IMAP/SMTP (koniecznie z obsługą SSL/TLS) klientów: wiadomości błyskawicznych XMPP i właśnie klientów audio/wideo SIP (z obsługą H264). Potrzebna nam do tego chwytliwa nazwa i zestaw standardów ją opisujący.
Tymczasem operatorzy telekomunikacyjni obok usługi transmisji danych do sieci Internet (>1,5Mbits/0,7Mbits) powinni oferować komplementarnie: hosting wymiany plików poprzez http (do wymiany dużych plików, przechowywania zdjęć, kopii zapasowych), hosting poczty e-mail, serwer wiadomości błyskawicznych (Instant Messaging) XMPP, mostek audio/wideo-konferencyjny SIP.
Tym sposobem otrzymując od operatora adres e-mail np. Edward.Nowoczesny@operator.pl, moglibyśmy go używać jako adresu wywołań XMPP oraz SIP (mile widziany Single Sign-on), zaś nasz telewizor stałby się centrum kontaktów. W ten sposób moglibyśmy wykonywać wideo połączenia np. nieodpłatnie w obrębie sieci naszego operatora i odpłatnie do innych sieci, czy też klientów XMPP/SIP na komputerach w sieci Internet. Od razu nasuwa mi się wniosek, że konieczne będzie używanie słuchawek z mikrofonem w niektórych przypadkach, dla zapewnienia poufności rozmów (okazja dla producentów telewizorów). Jednocześnie operatorzy telekomunikacyjni mogliby skorzystać z okazji sprzedania usług udostępnienia publicznych numerów telefonów skojarzonych z kontem SIP.
Czy jest to odległa wizja? Moim zdaniem nie, bo implementacja jest naprawdę łatwa. Już wprowadzenie DLNA do telewizorów pokazało, że przemysł chętnie montuje małe komputerki pod kontrolą Linux w obudowach TV, a tam łatwo o darmowych (Free OpenSource) klientów web, e-mail, Instant Messaging, SIP (VoIP czy Video-conference). Kamerki i mikrofony są integrowane za małe pieniądze w laptopach z powodzeniem od lat. Piloty dwustronne powoli się już pojawiają (np. taki). Implementacja serwerów XMPP i SIP nawet w skali operatorów jest już wykonalna, także przy użyciu darmowego oprogramowania. Problemem pozostaje tylko zmiana modelu biznesowego w telekomunikacji na oparte wyłącznie na transmisji danych w oparciu o protokół IP.
Uważam, że inicjatywa powinna wyjść od producentów elektroniki użytkowej w formie implementacji pokazowych. Ciała standaryzujące mogłyby pomóc w nazwaniu standardowego wyposażenia telewizorów. Na końcu telekomy musiałyby zaproponować odpowiedni model biznesowy implementacji tych rozwiązań. Patrząc na inne rewolucyjne nowości dookoła myślę, że do 2012 ta idea mogłby wejść w nasze życie codzienne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz