piątek, 12 lutego 2010

Pamięci DDR3 1,35V

Ostatnie dwa lata ewolucji na rynku komputerów przechyliły udział w rynku RAM na korzysć pamięci DDR3. Niskonapięciowe moduły (Low Voltage DIMM) nie są nowością, jednak w ostatnich miesiącach stały się realną alternatywą dla układów standardowych, zasilanych napięciem 1,5V. Jak donosi Richard Swinburne na swoim blogu, użytkownicy decydujący się na niskonapięciowy profil pracy pamięci DDR3 z procesorami Core i7, mogą się spodziewać nawet 20% oszczędności w poborze mocy procesora (gdzie znajduje się kontroler pamięci).

Jakie ma to znaczenie praktyczne?
SERWERY
Maszyny pracujące z procesorami opartymi na architekturze Nahalem (Xeon 55xx, W35xx, 34xx), mogą uzyskać kilkuprocentowe obniżenie poboru prądu i emisji cieplnej. Jaskrawym przykładem jest wynik pomiaru poboru prądu konfiguracji 12 pamięci rejestrowanych DDR3 1066MHz ECC, która waha się pomiędzy 35W a 120W przy zasilaniu 1,5V opisany w dokumencie "DDR3 Configuration Recommendations for HP ProLiant G6 Servers". HP deklaruje na str. 22 tego dokumentu do 15% oszczędności przy wybraniu pamięci o obniżonym napięciu zasilania (potencjalnie 30W-102W dla 12*4GB). Najszybciej pozytywne skutki stosowania LV DDR3 (np. Micron Aspen) zobaczymy w serwerach kasetowych, ze względu na ich naturalne ograniczenia TDP.
LAPTOPY
Oszczędności wynikające z przejścia 1,5V->1,35V (np. Micron SODIMM) w przypadku dwóch SO-DIMM przy 1066MHz oceniam na nie więcej niż 0,5W. W kontekście poboru prądu przez matrycę czy też dedykowany układ graficzny to niewiele, jednak może wpłynąć na obniżenie o kilka procent poboru mocy procesora. W podróży każdy Wat się liczy.
DESKTOPY
Dla przeciętnego użytkownika dodatkowy wydatek na niskonapięciowe pamięci nie będzie miał sensu.
Jednak osoby planujące podkręcanie CPU mogą zaobserwować dodatkowe rezerwy procesora po obniżeniu napięcia na pamięciach (np. 1,65V->1,35V).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz