piątek, 7 maja 2010

Co mnie ominęło ...

1. Zdecydowanie najważniejsze wydarzenie to prezentacja procesora Thuban, czyli sześcio-rdzeniowej odpowiedzi AMD na Intel Core i7-980X. Zarówno XbitLabs, jak i Anandtech przedstawili gorące powitanie nowym modelom. Muszę przyznać, że najfajniejsze w tej premierze są ceny oraz te same wymagania, co w przypadku AMD Phenom II X4 (podstawka AM3, TDP 130W). Nowość ma znaczenie właściwie tylko dla tych użytkowników segmentu desktop, którzy faktycznie są w stanie jednocześnie wykorzystać 6 rdzeni obliczeniowych (transkodowanie wideo, renderingi z raytracingiem, obliczenia inżynierskie, masowe kompresje itp.). Należy jednak podkreślić, że w zakresie ogólnego zastosowania lub gier 3D procesory te raczej nie znajdą sobie miejsca na rynku.

2. Kolejny przykuwający uwagę fakt to premiera platformy Intel Moorestown opisana mi.in. przez Anandtech. Jest to naturalne rozszerzenie prac Intela nad rodziną procesorów Atom (które zawładnęły światem Netbooków i Nettopów). Ma ona być przeznaczona do budowania smartphone'ów. Zauważcie, że mówimy o platformie zgodnej z x86 w komórce!
W mojej ocenie jest to pierwsza w miarę realizowalna inicjatywa Intela w tym segmencie. Dzięki zastosowaniu specjalnego procesu technologicznego 45nm, zaawansowanym mechanizmom power-gating i clock-gating oraz zastosowaniu dedykowanego systemu operacyjnego - Moblin Linux - hipotetyczne urządzenia oparte o te komponenty mogą pobierać od 23mW-1200mW, a więc w akceptowalnym przedziale w stosunku do obecnie spotykanych konstrukcji.

3. nVidia przypomniała sobie o zaniedbanym rynku układów mobilnych i obiecuje publikacje nowych wersji sterowników dla mobilnych kart graficznych wraz z oprogramowaniem dla ich desktopowych kuzynów. Dodatkowo słychać już jakoby w czerwcu miały się pojawić pierwsze układy mobilne oparte na Fermi. Przyznam, że lepiej późno niż wcale. W dzisiejszej sytuacji połączenie technologii Optimus z układem zgodnym z DirectX 11 oraz szansa na poprawki w sterownikach na bieżąco byłby dla mnie strzałem w dziesiątkę. Przy okazji podkreślam zgryźliwie, że nadal ani widu ani słychu od ATI odpowiedzi na technologię Optimus.

4. HP wprowadziło do swojego portfolio produktowego napędy Ultrium piątej generacji: 1,5TB/taśma, 140MB/s. LTO5 z pewnością przyniesie ulgę administratorom dzięki łatwej drodze wymiany dotychczasowych napędów LTO4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz