niedziela, 19 września 2010

Nadchodzą zmiany na rynku kart graficznych

Końcówka 2010 przynosi nam na rynek komputerów desktop pierwsze rozwiązania układu graficznego zintegrowanego z procesorem na jednym kawałku krzemu (procesory z układem graficznym Intel HD - Core i3/i5/i7 - rodzina Clarkdale to konstrukcje MCM) w formie produktów AMD Fusion (Zacate) oraz procesorów Intel opartych na architekturze Sandy Bridge (Core i3/5/7 2xxx) - polecam materiał z IDF2010 tutaj. Jest to kolejny krok ku wyższej wydajności zintegrowanych układów graficznych i uznanie sprzętowego wsparcia dla DirectX 11 za standard.
Jednocześnie po stronie układów dyskretnych nie zanosi się na rewolucję. AMD rezygnuje już z marki ATI, planując wprowadzenie Radeonów z serii 6xx0 - rodzina Northern Islands (następca rodziny R8xx/Evergreen) jeszcze w tym roku. Należy spodziewać się raczej zwiększenia wydajności i poprawek implementacyjnych niż przełomu w architekturze. Jednocześnie nVidia wprowadza kolejne zmniejszone inkarnacje architektury Fermi:  GF104 (GTX460), GF106 (GTS450) i GF108 (GTS420). Pierwszy z nich (w przeciwieństwie do GF100  - GTX480/GTX470/GTX465) okazał się być sukcesem rynkowym, drugi obecnie wchodzi do oferty i ma jak dotąd przyzwoite referencje (patrz artykuł AnandTech tutaj).
Niestety moje obawy się sprawdziły i możemy już zaobserwować skutki monopolistycznych praktyk nVidia w stosunku do oprogramowania PhysX. Polecam Wam artykuł na ten temat na Benchmark Reviews tutaj. Jeżeli trend się utrzyma - zakup karty z rodziny GeForce może być coraz częściej podyktowany wymaganiami API gier (PhysX lub 3D Vision), a nie stosunkiem wydajności do ceny.
W najbliższym roku proponuję Wam poważnie rozważyć pozostanie przy nowoczesnych zintegrowanych układach graficznych (IGP) i decydować się na zakup osobnej karty graficznej tylko w przypadku, gdy chcecie zakupić naprawdę wydajną kartę (mainstream lub szybszą), czyli obecnie GeForce GTS 450 lub szybszy lub alternatywnie Radeon 5750 lub szybszy. 
Jako ciekawostkę polecam Wam zwariowany test konfiguracji CrossFireX czterech kart Radeon 5770 tutaj. Czwórka produktów PowerColor osiąga tam w CoD: MordernWarefare 2 wydajność rzędu dwóch GeForce GTX 480 pracujących w SLI, przy niższych kosztach zakupu i poborze energii.
Na zakończenie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na coraz większą liczbę względnie tanich, ale bardzo wydajnych komputerów desktop opartych na płytach głównych w formacie mini-ITX, np.: AVADirect Nano Gaming Cube czy AsRock miniPC - to wyraźny trend na rynku desktop.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz