czwartek, 17 listopada 2011

Koncentrat

  • Johan de Gelas przetestował AMD Opteron 6276 (16 rdzeni, 2.0-3.0GHz, 32MB cache) Interlagos i opisał to tutaj. Wnioski są takie, że 16 rdzeni (właściwie 8 par rdzeni stałoprzecinkowych i 8 rdzeni zmiennoprzecinkowych, więcej tutaj) przy wirtualizacji ESX 5.0 osiąga podobne maksymalne wyniki, jak Xeon 5670 (6 rdzeni, 2.9-3.3GHz, 12MB cache) przy średnio 10% dłuższym czasie odpowiedzi. Na szczęście AMD sprzedaje serię 6200 około dwa razy taniej niż Intel swoje odpowiedniki (pod względem wydajności). Uważam, że rodzina Interlagos zajmie gładko miejsce Magny-Cours na rynku, ale poza rynkiem tanich serwerów i HPC, nigdzie nie zagrzeje miejsca. Tak więc czekamy dalej na rozsądne propozycje platform serwerowych od AMD.
  • Premiera procesorów Sandy Bridge-E odbiła się szerokim echem w sieci (polecam ten artykuł). Zastosowanie okrojonego układu planowanego w serwerach w najbardziej wydajnych komputerach biurkowych jest nie lada wydarzeniem dla entuzjastów. Już za $555 możecie sobie sprawić Core i7-3930K (6 rdzeni 3.2GHz 12MB cache). Możecie spodziewać się 20% wyższej wydajności niż w rodzinie Gulftown. Niestety procesory te nie mają wbudowanej karty graficznej, więc nie obsługują QuickSync. Myślę, że - ze względu cenę - z punktu widzenia polskiego użytkownika jest to tylko ciekawostka.
  • Fusion-IO wprowadziło do sprzedaży ioDrive Octal, który dysponuje 10TB pojemności i rozpędza się do 1.3 miliona operacji na sekundę osiągając 6.7GB/s - polecam komunikat tutaj. To jest dwu-slotowa karta PCI-E 2.0 16x pełnej długości, więc powinna się mieścić nawet w serwerach 1U, które są "GPU-ready".
  • Kupiłem do PCta domowego kartę WiFi: Hercules wireless-N USB pico (HWNUP-150). Przy pełnym zasięgu 802.11g na 2.4GHz negocjowała 24Mbps. Faktyczne transfery z trudem osiągały średnio 2Mbps. Urządzenie jest małe i ładne, ale bezużyteczne. Odradzam.
  • Osobom trudniącym się projektowaniem interfejsów użytkownika polecam lekturę tej strony. "Ladder of Abstraction" sprawnie przedstawia sposoby komunikowania się z odbiorcą strony web. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz