sobota, 21 września 2013

Powakacyjne spojrzenie na rynek

Od czerwca wydarzyło się kilka ważnych rzeczy na rynku Produkte i urządzeń mobilnych. Chciałem podzielić się z Wami komentarzami na temat nowości:
  • Premiera Ivy Bridge-E, który pozostaje na podstawce LGA-2011, była tak abstrakcyjna jak ich poprzedników. Jest to produkt niszowy dla ekstremalnych wymagań obliczeniowych. Polecam wyczerpujący artykuł tutaj.
  • Haswell przyniósł nam niewielkie zmiany dla stacji roboczych i komputerów stacjonarnych, ale rewolucję na polu urządzeń mobilnych. Kluczowa jest dalsza konsolidacja I/O, obniżenie poboru energii przy małym obciążeniu oraz wreszcie znośna wydajność GPU z rodziny Iris (Pro) 5x00. Dla większości z nas układy dwurdzeniowe będą więcej niż wystarczające. Osoby potrzebujące większej mocy zdecydują się na cztero-rdzeniowce.
    Pierwszym naprawdę udanym produktem jest Apple MacBook Air 2013 (polecam test tutaj), który może pracować na baterii z aktywnym WiFi przez 12 godzin! Tu warto podkreślić, że konstrukcje pod Windows 7/8 nie specjalnie pokazują takie wyniki (sytuacja ma się poprawić w Win8.1). Liczę na dobre wyniki nadchodzącego (newsAsus Zenbook UX301.
  • Artykuł dostępny tutaj pokazuje, że obecnie rezygnując z desktopa na rzecz laptopa tracimy stosunkowo niewiele wydajności CPU. Natomiast jeśli zależy nam na bezkompromisowej wydajności GPU (np. graniu 3*1080p lub 1*UltraHD - polecam ten artykuł), to desktopy wciąż pozostają najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.
  • Moim zdaniem największym przebojem ostatnich tygodni jest premiera układów SoC z rodziny Bay Trail. Intel w końcu wprowadza rozsądnie wycenione układy oparte na architekturze Silvermont, które znajdą swoje miejsce w bardzo lekkich laptopach, convertible i tabletach. Wystarczy spojrzeć na zapowiadany Asus Transformer Book T100, aby uświadomić sobie, że będzie to rewolucja dla przeciętnego użytkownika. w granicach 1500zł będzie można nabyć convertible rzędu 10" z ekranem IPS, pamięcią masową SSD, pracą na baterii powyżej 10 godzin i wydajnością porównywalną z Core i3 poprzednich generacji. :-)
  • Na froncie smartphone trwają zażarte wojny pomiędzy wariantami architektury ARM (Cortex-A7 vs. Cotrex-A9, a tuż za rogiem czeka już Cortex-A12). Wygląda na to, że w procesach technologicznych 32nm i 28nm architektura Cortex-A15 pozostanie rozwiązaniem dla tabletów i smartphone'ów o duuużych akumulatorach. Droga "środka", jaką wybrał Qualcomm w Krait oraz Apple Swift świetnie się sprawdza - wydajniejsze niż A9-r4 a oszczędniejsze niż A15.
    Mogę potwierdzić, że 4 rdzenie A7 na 1.2GHz w 28nm na Android 4.2 w mym ZOPO C2 pozwala mi bez problemu korzystać cały dzień z HSPA+ i sporo czytać na 5" ekranu 1080p. Wydajność jest więcej niż wystarczająca. Tak więc A9, Krait, Swift czy A15 powyżej 1GHz powinny być już płynne.
  • Warto wspomnieć o nadchodzących rozwiązaniach opartych na nVidia Tegra 4i (4+1 rdzenie Cortex-A9-r4 + modem LTE od Icera), które mogą okazać się hitem drugiej połowy 2014.
  • Oczywiście wprowadzenie przez Apple układu A7 w iPhone 5s, który posiada zmodyfikowane dwa rdzenie Swift Cyclone, które mają podwojone potoki obliczeniowe i są zgodne z ARMv8, więc dostały rozszerzenia 64bit (więcej niż 2GB RAM w przyszłości?), jest nie lada wydarzeniem. Podejrzewam, że dopiero wprowadzenie architektury Cortex-A53/A57, opartych na ARMv8.
    Mimo całego zamieszania z premierą 5s i iOS 7 uważam, że prawdziwą gwiazdą jest iPhone 5C, który byłbym w stanie rozważyć jako realną opcję zakupową.
  • Intel szykuje szykuje najlżejszy wariant architektury Silvermont w formie rodziny SoC o nazwie Merrifield, pokazanej w zeszłym tygodniu na IDF.
  • Ku memu zaskoczeniu z miejsca ruszył rynek urządzeń mniejszych niż smartphone'y, opartych na SoC rodem z zastosowań przemysłowych. Moda gadżeciarska podyktowała nam teraz zegarki współpracujące ze smartphonem. O ile Samsung Galaxy Gear jest moim zdaniem funkcjonalnym niewypałem, to prototyp Qualcomm Toq jest po prostu genialny. Ekran Mirasol jest strzałem w dziesiątkę! Właśnie tego typu urządzenia zawładną rynkiem.
    Ku memu zaskoczeniu Intel również postanowił wskoczyć w segment, w którym rządzą rozwiązania oparte na ARM Cortex-M nową linią SoC o nazwie Quark (więcej tutaj)
  • Na koniec jeszcze dobre wiatry na rynku serwerów - Intel wprowadził do sprzedaży modele Ivy Bridge-EP (zakładka Servers). Jak widać tutaj przynosi to ~30% wyższą wydajność przy obniżeniu poboru energii. Warto wspomnieć o nowych rozszerzeniach do wirtualizacji - APICv (obecnie wspierany tylko przez Xen i KVM).
Jak widzicie technologie obliczeniowe ruszyły się żwawo z miejsca mimo przerwy wakacyjnej.
Te nowe platformy zostaną przekute na kupowalne produkty w przyszłym roku, po oczyszczeniu magazynów z bieżących technologii.
Wyraźnie widać koncentrację producentów na obniżeniu poboru energii i wsparciu najnowszych interfejsów.
Same dobre wieści!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz